Martin Scorsese nakręcił film o jezuitach

Udostępnij:
silence-andrew-garfield
W roli głównej występuje Andrew Garfield.

Martin Scorsese nakręcił nowy film pt. „Milczenie”. Akcja toczy się w XVII-wiecznej Japonii, gdy chrześcijan zmuszano torturami do porzucenia wiary.

W takich okolicznościach do kraju Kwitnącej Wiśni udaje się dwóch portugalskich jezuitów, których zadaniem jest odnalezienie współbrata. Wiele wskazuje na to, że w wyniku doznanych cierpień dokonał on apostazji i porzucił wiarę.

Film oparty jest na historycznej powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō o tym samym tytule. Jest to opowieść oparta na faktach, przedstawiająca losy siedemnastowiecznego jezuity, misjonarza wysłanego do Japonii. Doświadczył on prześladowania w latach 1637–1638. Autor otrzymał za książkę Nagrodę im. Tanizakiego w 1966 r. Okrzyknięto ją wówczas „jedną z najlepszych powieści dwudziestowiecznych”. Shūsaku Endō był katolikiem, który sam doświadczył dyskryminacji na tle religijnym w Japonii oraz cierpiał na gruźlicę.

Reżyser Martin Sorsese wychował się w rodzinie włoskich imigrantów w Małej Italii, dzielnicy Nowego Jorku, rok chodził do seminarium duchownego, i w wielu jego filmach można dostrzec ślady wyobraźni przesiąkniętej świadomością grzechu. Ale „Milczenie” jest dopiero drugim filmem w dorobku tego wielkiego reżysera, po „Ostatnim kuszeniu Chrystusa”,  o wyraźnie religijnej tematyce. „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988) w chwili wejścia na ekrany kin spotkało się z protestami nie tylko katolików, także protestantów. Chrześcijanie zarzucili reżyserowi bluźnierstwo, bo pokazał Chrystusa jako ułomnego człowieka. Z „Milczeniem” nie powinno być aż takich kłopotów, choć po jego specjalnym pokazie w Watykanie widzowie mieli mieszane uczucia.

„Milczenie” trafi do polskich kin 17 lutego 2017 roku.

Udostępnij:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.