Zmarł Stanisław Szpunar, numer obozowy 133

Zmarł Stanisław Szpunar, numer obozowy 133

Udostępnij:
notacje-bylem-numerek-133

Fot. ninanetka

 18 listopada br. na  cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie  został pochowany  zmarły dwa dni wcześniej Stanisław Szpunar, ostatni żyjący rzeszowianin z I transportu do KL Auschwitz (numer obozowy 133).

Stanisław Szpunar  urodził się 15 stycznia 1923 r. Uczył się II Gimnazjum w Rzeszowie. 1 maja 1940 r. jako podejrzany o działalność konspiracyjną został aresztowany przez gestapo i osadzony na Zamku w Rzeszowie, a następnie przewieziony do Tarnowa. 14 czerwca 1940 r. wraz z grupą więźniów został przetransportowany z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz, gdzie przebywał do 1945 r. (numer obozowy 133), a potem do obozów w Nordhausen, Bergen-Belsen. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez wojska alianckie.

Stanisław Szpunar był w obozie w Auschwitz świadkiem wystąpienia z szeregu ojca Maksymiliana Kolbego, który poprosił wówczas, aby zamiast współwięźnia – Franciszka Gajowniczka – na śmierć zabrano jego. W październiku 1945 r. Stanisław Szpunar powrócił do rodzinnego Rzeszowa, gdzie ukończył II Państwowe Gimnazjum i Liceum im. S. Sobieskiego. Studiował w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez wiele lat był zaangażowany w działalność społeczną. Był wieloletnim działaczem Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Rzeszowie. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1964), Złotym Krzyżem Zasługi (1970), Krzyżem Kawalerskim OOP (1981) i Krzyżem Oficerskim OOP (2000) oraz licznymi odznaczeniami organizacyjnymi. W 2012 roku otrzymał Nagrodą Honorową IPN „Świadek Historii” (2012).

Źródło: IPN O. Rzeszów

Udostępnij:

1 Comment

  1. Mariusz Podleśny · 31 maja 2017 Reply

    Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania strony bo czekałem 5 minut na załadowanie…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.