Pawlikowski powalczy o Złotą Palmę w Cannes

Pawlikowski powalczy o Złotą Palmę w Cannes

Udostępnij:

Zimna wojna – nowy film zdobywcy Oscara za Idę, Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę 71. festiwalu filmowego w Cannes. To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata.

Zimna wojna opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Dotychczas główny laur festiwalu w Cannes, czyli  Złotą Palmę, zdobył w 1981 r. Andrzej Wajda za Człowieka z żelaza, a w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję Pianista. Złota Palma nie była pierwszą nagrodą canneńskiego festiwalu dla Wajdy. W 1957 roku zdobył Nagrodą Specjalną Jury za Kanał, a w  1978 nagrodę FIPRESCI za Człowieka z marmuru. W 1961 roku Nagrodę Specjalną Jury zdobył inny nasz wybitny reżyser Jerzy Kawalerowicz za Matkę Joanna od Aniołów. W 1990 roku w Cannes została nagrodzona Krystyna Janda za kreację w długo niedopuszczanym do rozpowszechniania przez władze PRL Przesłuchaniu Bugajskiego. Wielkim rozczarowaniem było nieprzyznanie Krzysztofowi Kieślowskiemu w 1994 roku w Cannes żadnej nagrody za Czerwonego, choć w 1988 roku zdobył aż dwa laury – Nagrodę Specjalną Jury i FIPRESCI – za Krótki film o zabijaniu, a w 1991 nagrody Jury Ekumenicznego i FIPRESCI za Podwójne życie Weroniki.

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 8 – 19 maja 2018 r. Przewodniczącą Jury będzie Cate Blanchett.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.