Filmowy zastrzyk pozytywnej energii

Filmowy zastrzyk pozytywnej energii

Udostępnij:

Kadr z filmu “Mam przyjaciół w niebie”. Fot. materiały prasowe/Rafael Film.

Jesienno-zimowe premiery w kinach pozostają w cieniu kontrowersyjnego Kleru, dlatego warto wyłuskać propozycje dostarczające pozytywnych emocji, bo nie samym skandalem żyje człowiek. Jest ich całkiem sporo.

Od 21 września będzie grana francuska komedia romantyczna Kręcisz mnie. Pod tym tytułem skrywa się historia biznesmena, który by poderwać śliczną Julie, postanawia udawać niepełnosprawnego. W podwójnej roli reżysera i odtwórcy głównej postaci popularny we Francji komik Franck Dubosc. Nad Sekwaną film był sygnowany etykietą „komedia 2018 roku”. Trzeba sprawdzić, czy słusznie.

Mam przyjaciół w niebie to wzorowana  na francuskich przebojach Nietykalni i Rozumiemy się bez słów włoska komedia. Debiutant Fabrizio Maria Cortese nakręcił film o świadku koronnym ukrywanym przed mafią w kościelnym szpitalu dla osób upośledzonych umysłowo i fizycznie. Przyzwyczajony do luksusu mężczyzna zderza się z zupełnie inną rzeczywistością. W filmie obok profesjonalnych aktorów wystąpili pensjonariusze ośrodka Don Guanella w Rzymie, dla których udział był rodzajem rehabilitacji. Mam przyjaciół w niebie obejrzało we Włoszech  ponad 2 mln widzów. U nas od 28 września br.

“Dotyk nieba” – film z chrześcijańskim przesłaniem. Fot. materiały prasowe/Kino Świat.

Dotknij nieba – taki tytuł nosi kolejny amerykański film o chrześcijańskim przesłaniu wyprodukowany przez protestantów. Film będzie rozpowszechniany przez największego dystrybutora Kino Świat od 5 października. Młody Teksańczyk Bart Millard  szuka w muzyce ucieczki od ojca  alkoholika (Dennis Quaid). Gdy dostaje się do  chóru kościelnego, rozwija swój talent. Dzięki muzyce i doświadczeniu wiary bohater  wybacza ojcu jego winy.

Na duńsko-szwedzki film biograficzny o Astrid Lindgren, autorce Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanka pt. Młodość Astrid na pewno wybiorą się widzowie bez względu na wiek. Młodość Astrid jest opowieścią o losie niezależnej kobiety. Premiera 5 X.

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem (od 5 X) jest adaptacją książki holenderskiej ilustratorki i autorki książek dla dzieci Joke van Leeuwen,  pokazującą wojnę z perspektywy dziecka. Toda jest radosną i rezolutną dziewczynką, która uwielbia pomagać tacie piec chleb. Pewnego  dnia wszystko się zmienia: tata Tody musi iść bronić kraj, a dziewczynka sama wyrusza w pełną przygód drogę, by odnaleźć swoją mamę.

Europejska koprodukcja Kapitan Morten i królowa pająków opowiada o 10-letnim Mortenie. Chłopiec marzy o byciu marynarzem. Tworzy ze starego buta model statku i zapełnia owadami, próbując nauczyć je żeglowania w akwarium. Nieoczekiwanie  pojawia się  włoski karaluch z pistoletem przeciwmgielnym i  zmniejsza Mortena do wielkości robala. Film zrealizowany w animacji poklatkowej, wszystkie lalki zostały wykonane ręcznie (premiera 12 października).

Jak pies z kotem to najświeższy komediodramat w dorobku reżysera Dziewcząt do wzięcia – Janusz Kondratiuka (od 19 X). To słodko-gorzka autobiograficzna opowieść o relacjach rodzinnych. W rolach głównych Robert Więckiewicz.

Lila, bohaterka animacji Książka Lili nagle wypada ze swojego papierowego świata i zostaje uwięziona w obcym miejscu. Jedyną osobą, która może ją uratować jest Ramon, właściciel książki, z której wypadła dziewczynka. Film jest dziełem  kolumbijskiej scenarzystki i reżyserki Marceli Rincon Gonzalez. Dla najmłodszych widzów, z dubbingiem. Od 19 października.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa  to bożonarodzeniowy prezent dla całej rodziny w reżyserii wybitnego, pracującego w Hollywood szwedzkiego reżysera Lasse Hallströma z gwiazdorską obsadą (Keira Knightley, Helen Mirren i Morgan Freeman). Należy się spodziewać wystawnego  spektaklu na motywach  klasycznego opowiadania E.T.A. Hoffmanna.

Reżyser i scenarzysta Jan Svěrák uosabia czeskie kino w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tym razem autor Koli i Butelek zwrotnych w filmie Boso po ściernisku opowiada o chłopcu o imieniu Eda przeżywającym wiele zabawnych perypetii z dala od katastrofy II wojny światowej. W jednej z ról ojciec reżysera – Zdeněk Svěrák (od 30 XI).

Nadmiar łaski – taki tytuł nosi inteligentna włoska komedia  o delikatnej i ciężko pracującej Lucii opuszczonej przez męża. Podczas służbowej podróży poznaje kobietę, którą bierze za uchodźczynię. Ta jednak przedstawia się jako Matka Boża. Madonna mówi kobiecie, by w miejscu, gdzie ma powstać wielka inwestycja, wybudowano kościół. Lucia rozmawia z Madonną i nie wie, czy jeszcze jest normalna. Włoscy krytycy opisując film używają takich określeń, jak „odważny”, „genialny”, „ekscentryczny” (premiera 7 XII). Za kamerą stanął Gianni Zanasi mający w dorobku komedię Nie przejmuj się (trzy nagrody na MFF w Wenecji).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.