Chrześcijańskie filmy w siedmiu miastach, m.in. w Rzeszowie

Chrześcijańskie filmy w siedmiu miastach, m.in. w Rzeszowie

Udostępnij:

Bardzo interesująco zapowiada się trzecia edycja Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA (listopad 2018). Organizatorzy proponują filmy premierowe, w tym najnowszy obraz wybitnego niemieckiego reżysera Wima Wendersa „Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa”, bardzo emocjonalny film z Clivem Russellem „Ballada wojownika”, czy najnowsze dzieło twórcy „Ziemi Maryi” Manuela Cotelo „Największy dar”. W Rzeszowie na ARKĘ zaprasza od 10 listopada kino Zorza.

Niemiecki teolog i poeta, ks. Lothar Zenetti, napisał: „Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, którzy żyją miłością, widzą głębiej. Ci, którzy żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle”. Te właśnie stwierdzenia towarzyszyły organizatorom w doborze filmów na tegoroczną ARKĘ. Wybrali filmy niskobudżetowe i nieoczywiste, zaskakujące swym artyzmem. „Bywają [one] zaliczane do kina metafizycznego czy religijnego, choć nie są to filmy biblijne czy poruszające wprost tematy związane z chrześcijaństwem. Niewątpliwie jednak sięgają one ponad horyzont doczesności, otwierają na „inny wymiar”, na transcendencję, choćby tylko przez jej poszukiwanie” – piszą organizatorzy festiwalu.

W festiwalowym programie znalazło się siedem tytułów:

Wim Wenders rozmawia z papieżem Franciszkiem.

Dokument Wima Wendersa „Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa” (Szwajcaria, Watykan, Włochy, Niemcy, Francja 2018) zadebiutował na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Opowieść powstała na bazie wielu  wywiadów z Franciszkiem, a także inscenizacji  i materiałów filmowych z archiwów stacji telewizyjnych i Watykanu, utrwalających papieskie wizyty w dzielnicach biedy, więzieniach i obozach dla uchodźców.

Dramat „Ballada wojownika” (USA, Anglia 2010) nakręcił pochodzący  z Nigerii Tony Sebastian Ukpo. Zdesperowany młody człowiek (Peter Cadwell) po włamaniu się do kościoła we wschodnim Londynie wzywa na słowny pojedynek znużonego światem księdza (w tej roli gwiazdor Cliv Russell). Motorem napędzającym akcję są udramatyzowane dialogi dwójki protagonistów. Mimo że film powstał w półmroku, kamera świetnie wychwyciła wszelkie aktorskie niuanse.

Film dokumentalny „Z miłości do Joey” (USA 2016) opowiada o chorej na raka Joey Feek, która udowadnia, że nie tylko zdrowi ludzie mogą wieść normalne życie.

Kadr z filmu “Jeździec”. Fot. materiały prasowe/ARKA (3).

Pochodząca z Chin amerykańska reżyserka Chloe Zhao nakręciła oparty na faktach współczesny western „The Rider” (2017) o młodym mistrzu rodeo, który zmierza się z najważniejszym życiowym wyzwaniem – musi na nowo odkryć siebie po tym, jak uległ wypadkowi. Film został zrealizowany na autentycznej farmie w Dakocie Południowej z udziałem aktorów nieprofesjonalnych, przede wszystkim kowboja Brady’ego Jandreau w roli siebie samego. „Jeździec” został doceniony przez amerykańskich krytyków i otrzymał kilka wyróżnień, w tym nominację do Independent Spirit Award dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Miejscem akcji debiutu fabularnego Giovanniego Bedeschi  „Chleb z nieba” (Włochy 2018) jest  Mediolan.  Para bezdomnych w Boże Narodzenie znajduje dziecko na śmietniku i adoptuje je. Reżyser dotychczas pracował w mediolańskiej branży reklamowej i długo przygotowywał się do swojej niezależnej produkcji, poznając m.in. życie bezdomnych. Fundusze na film zebrał w sieci. Idolem Giovanniego Bedeschi jest wielki włoski neorealista Vittorio De Sica, dlatego swój film nakręcił jak dokument.

Plakat filmu “Kateri”.

Telewizyjny film „Kateri” (USA, 2015) opowiada o prawdziwej historii, jak wydarzyła się w XVII wieku na terenie dzisiejszej Kanady. Indianka Tekakwitha z plemienia Mohawk nawróciła się w wieku 19 lat na katolicyzm i przyjęła imię Kateri na cześć św. Katarzyny ze Sieny. Tekakwitha zmarła w wieku 24 lat, do tego czasu służyła w wiosce misyjnej jezuitów w Kahnawake. W 1980 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II. Film „Kateri” z powodzeniem można nazwać gwiazdą wielu katolickich festiwali filmowych.

Manuel Cotelo („Ziemia Maryi”, „Ślady stóp”) jest znany bywalcom ARKI. W swym najnowszym dokumencie „Największy dar” opowiada o sile przebaczenia. Pokazane historie są wręcz nieprawdopodobne, a jednak wydarzyły się naprawdę.

Trzecia odsłona ARKI odbędzie się w listopadowe weekendy w kinach w Krakowie, Lublinie, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczawnie Zdroju oraz Warszawie. W Rzeszowie na ARKĘ zaprasza kino Zorza.

O. Marek Kotyński i Paweł Kęski zapraszają na Festiwal:

Szczegółowy program na http://www.festiwalarka.pl/pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.