Unikatowe zdjęcia z budowy willi Kotowicza w Rzeszowie

Dzięki uprzejmości pana Jana Śmierzyńskiego, krewnego pułkownika Jana Stefana Kotowicza „Twardego”, ostatniego dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK,  publikuję cztery zdjęcia z budowy domu przy ul. Dekerta w Rzeszowie, w którym Kotowicz zamieszkał z rodziną w 1928 roku. Zdjęcia po raz pierwszy ukazują się w ogólnodostępnym medium. Pokazują plac budowy, wizytującego Jana Kotowicza w mundurze oraz gotową willę. Na dwóch fotografiach major Kotowicz rozmawia z inżynierem budowy.

Wypada przypomnieć, że dwa lata trwała batalia o wpisanie willi Kotowicza do rejestru zabytków  (co ostatecznie stało się w pierwszej połowie tego roku), podczas której twierdzono nawet, że Jan Kotowicz nie był  właścicielem domu przy ul. Dekerta 4 (przeczą temu prezentowane fotografie). Obecny właściciel zapowiadał wyburzenie obiektu na potrzeby wybudowania budynku wielokondygnacyjnego. Na szczęście nie udało mu się  zrealizować tych planów, jednak willa stoi opuszczona i nie wiadomo, jaki czeka ją los.

Wzniesiona w 1928 roku willa jest wartościowym obiektem ze względu na pamięć o płk. Janie Stefanie Kotowiczu „Twardym” (1890 – 1963), legioniście Piłsudskiego, oficerze WP i Komendy Głównej AK, ostatnim dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, skazanym bezprawnie w 1945 r. przez komunistów na 10 lat więzienia. Płk Kotowicz do śmierci mieszkał w willi, potem zmieniła ona właścicieli. Po wojnie był inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa.

foto-1 foto-2

foto-4

Drogi Czytelnikujeśli smakują Ci moje teksty, postaw mi symboliczną kawę (kliknij w grafikę):

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 comments

  1. Rewelacja!
    Ciekawe kim jest druga osoba , z którą Kotowicz przegląda plany.?Mam nadzieję , że w szufladach rzeszowian odnajdzie się jeszcze niejedna taka fotografia. Za te , które możemy obejrzeć wielkie dzięki.
    Janusz Kujawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.