Noc wesołych trupów. Polecam „Taką piękną katastrofę” [DVD, VOD]

W listopadowe ponure dni polecam zażyć mocną dawkę komedii amerykańskiego reżysera Todda Bergera Taka piękna katastrofa (2012). Jest niezależną produkcją drwiącą z… niezależnych filmów amerykańskich w stylu mumblecore.

30-letnia singielka wraz ze swoim nowym chłopakiem przybywa do przyjaciół na niedzielne przyjęcie. Jej poprzedni faceci byli – jak mówi – świrami, dlatego chce poddać ocenie znajomych kolejnego. Gromadka poddaje gościa swoistemu testowi z poczucia  humoru, w tzw. międzyczasie wychodzi na jaw, że między zebranymi przyjaciółmi – młodymi parami – nie wszystko udaje się w życiu osobistym. Ich związki wiszą na przysłowiowym włosku. Jakby tego było mało, nadchodzi wielka, chemiczna katastrofa. Każda z postaci obiera inną strategię na przetrwanie zbliżającej się apokalipsy.

Historia dostarcza przykładu, jak skromnymi metodami można zrealizować inteligentną komedię. Produkcja powstała w ciągu krótkiego czasu w niewielkim pomieszczeniu w Los Angeles. Młodzi i mało znani aktorzy  znakomicie wyczuli satyryczną konwencję, scenarzysta i reżyser pogrywa sobie z wyznacznikami stylu mumblecore. Akcja dzieje się w czasie rzeczywistym. Choć fabuła opiera się na scenariuszu, sprawia wrażenie improwizowanej, banalne i dowcipne dialogi biorą górę nad akcją, absurdem zabijają przysłowiową nudę, całość tematycznie jest podporządkowana emocjonalnej niedojrzałości bohaterów mówiących przeważnie o randkowaniu. Wszystko jest przyozdobione popkulturowymi odniesieniami m.in. do amerykańskich filmów SF klasy B z lat 50. o inwazjach kosmitów i do kultowej Nocy żywych trupów z 1968 roku. Kolory zdjęć są sztucznie wypomadkowane, co prowokacyjnie „gryzie się” z apokaliptycznym zagrożeniem. Reżyser, scenarzysta i zarazem aktor Todd Berger pojawia się tylko raz w filmie, ale za to spektakularnie. Wchodzi do mieszkania w żółtym kombinezonie i obwieszcza uczestnikom spotkania, co wydarzyło się w mieście i że czeka ich koniec.

Pierwszym filmem Bergera był The Scenesters, pokazywany w 2010 roku na ponad 30 festiwalach. Taka piękna katastrofa jest drugim w jego dorobku. Wspólnie z przyjaciółmi stworzył komediową grupę Vacationeers, z nimi nakręcił dwa wymienione filmy. Obecnie Todd pisze scenariusze dla największych hollywoodzkich wytwórni.

Ocena: 4/6

Taka piękna katastrofa (It’s a Disaster), USA (2012), komedia (88 min), scen. i reż. Todd Berger, w rolach głównych Julia Stiles i David Cross. Polska premiera 2013 r. Dystr.: M2 Films. Film jest dostępny na DVD i na platformach VOD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.