Jason Bourne na szpilkach [Recenzja]

Brytyjski thriller Tożsamość zdrajcy w reżyserii Michaela Apteda porusza aktualny problem islamskiego terroryzmu w Europie. Byłby do końca udany, gdyby nie politycznie poprawne ujęcie tematu.

Główną postacią jest agentka CIA Alice Racine. Szpiega odgrywa topowa skandynawska aktorka Noomi Rapace, zabarwiająca swoją kreację północnym chłodem i melancholią. Odcienie te wyrażają traumę bohaterki – kilka lat wcześniej nie zapobiegła zamachowi terrorystycznemu w Paryżu, w którym zginęło wiele osób, w tym dzieci, i z tego powodu przebywa na urlopie, pracuje jedynie jako urzędniczka ds. imigrantów.  Alice Racine przywraca do pracy w CIA jej były szef Eric Lasch (Michael Douglas), powierzając zadanie zapobieżenia zamachowi terrorystycznemu w Londynie, organizatorem którego ma być radykalny imam. Agentka podejmuje się zadania.

Tożsamość zdrajcy łatwo można przyrównać do słynnej serii o Jasonie Bournie, nie tylko z powodu  polskiego tytułu, budzącego skojarzenia z Tożsamością Bourne’a. W tym sprawnie opowiedzianym i zagranym angielskim produkcie dostrzeżemy podobne instrumentarium: pościgi ulicami miasta, brutalne pojedynki, rozmycie tożsamości bohaterów, oplecionych informatyczną pajęczyną. Oczywiście Tożsamość… nie imponuje rozmachem amerykańskiego Bourne’a, brakuje jej spektakularnych masowych scen, niemniej atmosfera napięcia i niepokoju jest sprawnie wygenerowana, a charakterystyka postaci nawet ciekawsza.

Film Michaela Apteda jest przede wszystkim rozrywką. Ale uważny widz dostrzeże z czasem, że historia ma polityczne drugie dno; została tak pomyślana, by nie urazić mieszkających w Europie mniejszości etnicznych. Imigranci są przedstawieni najpierw negatywnie, to z ich strony płynie zagrożenie dla ładu społecznego, ale w miarę postępu akcji nieufność wobec nich ustępuje, muzułmańscy bohaterowie odsłaniają swoje pozytywne oblicza. Prawdziwy autor spisku ulokowany jest w całkiem innym miejscu. Gdzie? Trzeba samemu sprawdzić.

Tożsamość zdrajcy, thriller, Wlk. Brytania, reż. Michael Apted, w rolach głównych: Noomi Rapace i Orlando Bloom, polska premiera: 23 czerwca 2017 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.