Rosamund Pike jako potwór

O wszystko zadbam nie jest filmem dla  panienek z dobrych domów. Z wizualnym eskapizmem łączą się śmiałe obyczajowe treści. 

Netfliksowa produkcja I Care a Lot od pierwszych sekund zdobywa uwagą telewidza bardzo wyrazistym kadrowaniem, śmiałym montażem, inteligentną muzyką z offu i pastelowymi kolorami à la wczesny Pedro Almodóvar. Efekt jest stuprocentowy: historia przykuwa do ekranu i dostarcza rozrywki.

Zadanie tym łatwiejsze, że w rolach głównych występują Rosamund Pike preferująca precyzyjny styl gry (czyli pełna kontrola emocji) oraz dziewczęco naturalna Eiza González. Drogie kostiumy,  szpilki, nienaganny makijaż i fryzura podkreślają dominującą pozycję Rosamund Pike zarówno w pracy, jak i w związku miłosnym. Obie kobiety tworzą duet zawodowo-lesbijski polegający na łupieniu z pieniędzy, w świetle prawa, bogatych emerytów. Gdy Rosamund Pike łakomi się na smaczny kąsek w postaci majątku zdrowej staruszki, do akcji wkracza rosyjska mafia.

Pierwsza część historii jest wzorcem sama dla siebie. Trudno dopatrzyć się słabych punktów w radośnie i szalbierczo poprowadzonej narracji. Każdy uśmiech Rosamund Pike oznacza kolejny niemoralny postępek i intrygę. Za jej wielkomiejskim szykiem i elegancją skrywa się biologiczna chęć bycia pierwszą w wyścigu szczurów. Aura kuszącej dwuznaczności znika wraz z pojawieniem się w drugiej części amerykańskich klisz gatunkowych. Hollywoodzka dosadność i przemoc zabija czarny angielski humor.

Wizualny eskapizm dostarcza podejrzanej przyjemności uczestniczenia w czymś z gruntu niemoralnym. Z tak zastawionej na widza pułapki scenarzysta wychodzi bardzo zręcznym, umoralniającym zakończeniem.

Sama zaś postać zagranej przez Rosamund Pike drapieżnej lwicy nie jest w filmie czymś nowym (Network, Czarna wdowa, Za wszelką cenę itp.). Czymś nowym jest natomiast jawne demonstrowanie jej seksualnych upodobań. I tym razem Netflix stanął na wysokości zadania  w promowaniu zachodniej obyczajowej rewolucji.

Ocena: 3,5/6

O wszystko zadbam (I Care a Lot), Wlk. Brytania 2020 czarna komedia/thriller (118 min), scen. i reż. J Blakeson, w rolach głównych: Rosamund Pike, Eiza González, Dianne Wiest, Peter Dinklage, światowa premiera 12 września 2020, emisja na Netflix.

Na zdjęciu: Okrucieństwo głównej bohaterki komedii „O wszystko zadbam” zapisane jest w nienagannym wyglądzie Rosamund Pike. Fot. materiały prasowe

Drogi Czytelnikujeśli smakują Ci moje teksty, postaw mi symboliczną kawę (kliknij w grafikę):

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.