Ukraińcy promują film o zabójcach posła Tadeusza Hołówki [Wideo]

Na kanale YouTube  ukazał się oficjalny zwiastun  ukraińskiego dramatu historycznego Ekc (The Raid) w reżyserii Siergieja Lysenki z wieloma polskimi wątkami. Film opowiada o ataku młodych ukraińskich nacjonalistów na pocztę w Gródku Jagiellońskim w dawnym woj. lwowskim (dziś Gorodko w obwodzie lwowskim). Do zamachu doszło 30 listopada 1932 r.

Producent tak streszcza fabułę. Czterech przyjaciół, Cherny, Yavir, Zyuka i Teren zamierzają obrabować pocztę na rzecz ruchu oporu, ale ich plan załamuje się, a napad zmienia się w masakrę. Wydarzenia te dają początek  ​​nowemu rozdziałowi w historii ruchu wyzwoleńczego w obwodzie lwowskim.

Jak czytamy na stronie Państwowej Agencji Ukrainy ds. Filmu, przy wsparciu której powstał ten projekt, Ekc to skrót słowa „wywłaszczenie” – akcji, która narodziła się na przełomie XIX i XX wieku. Jak czytamy dalej, była ona popularnym źródłem finansowania działalności rewolucyjnej. W 1932 r. zastosowali ją także bojownicy o niepodległość Ukrainy w małym miasteczku zachodniej Ukrainy, które było pod panowaniem Polski. Akcja jest prowadzona przez bojowników nie w celu grabieży, ale w celach politycznych – można przeczytać na stronie Państwowej Agencji Ukrainy ds. Filmu. Wszystko miało przebiegać bez użycia broni, ale z powodu niewiarygodnych zbiegów okoliczności sprawy wymknęły się spod kontroli, dlatego wybór młodych patriotów jest niewielki: śmierć lub nieśmiertelność. Tak brzmią ukraińskie opisy filmu Ekc.

Dramat Siergieja Lysenki miał trafić do kin wiosną 2019 roku. Ukraińskie media nie piszą, na kiedy przesunięto jego premierę.

Scenariusz jest autorstwa pisarza i scenarzysty Jarosława Yarisha. Za kamerą stanął zwycięzca festiwali filmowych w Berlinie i San Sebastian, Siergiej Michalczuk (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za zdjęcia do filmu Pod elektriczeskimi obłokami Aleksieja Germana jr.).  

 W oficjalnych opisach produkcji uderza patetyczny styl. Pod jednym z publikowanych przez producenta kadrów można przeczytać, że bohaterowie Ekc wierzą w świetlaną przyszłość Ukrainy i mają wspaniały pomysł, jak o nią walczyć. Bez tej idei nie potrafią żyć.

Gdy się ogląda zamieszczony w internecie zwiastun, zwraca uwagę deklamacyjny styl wypowiedzi młodych bohaterów oraz sporo polskich dialogów.

Oficjalny trailer filmu Ekc.

Polscy historycy piszą, że do 1932 r. nacjonaliści ukraińscy prowadzili działalność dywersyjno-sabotażową na szeroką skalę. Dokonywali akcji rabunkowych, niszczyli mienie, uprawiali terror wymierzony w określone osoby. Po objęciu przez Omelana Senyka funkcji komendanta Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów doszło do dalszej eskalacji przemocy. Jej punktem kulminacyjnym był zamach na Targach Wschodnich we Lwowie w 1930 roku.

Do pierwszej połowy 1931 r. policja odnotowała w sumie 106 zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Najtragiczniejszym było zabójstwo posła Tadeusza Hołówki, orędownika porozumienia polsko-ukraińskiego, dokonane 29 sierpnia 1931 r. w Truskawcu w Bieszczadach. Ten akt terroru wywołał błyskawiczną reakcję policji i wojska, które przeprowadziły operację „oczyszczania terenu” i likwidacji komórek terrorystycznych. W ten sposób zniweczono przygotowania do zamachu na ministra A. Zaleskiego, wiceministra Pierackiego, gen. F. Sławoja-Składkowskiego, wojewodę lwowskiego, dowódcę Okręgu Korpusu nr VI, oraz na komisarza Grabowskiego.

Mordercami Hołówki  byli uczestnicy napadu na pocztę w Gródku Jagiellońskim, o którym opowiada Ekc. Należeli do komórki OUN powiatu drohobyckiego; decyzję o dokonaniu mordu podjęli w pośpiechu, już po przybyciu Hołówki do Truskawca. Zabójcy prawdopodobnie nie skonsultowali się z kierownictwem krajowym i zagranicznym OUN  i nie wiedzieli, kim był poseł. Mogli sądzić, iż dokonują zamachu na osobę współodpowiedzialną za pacyfikację Ukraińców we wschodniej Małopolsce.

Źródła: dergkino.gov.ua, ua.112.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.