Zombie po irlandzku. Horror „Wyleczeni”

Warto zwrócić uwagę na pełnometrażowy debiut irlandzkiego reżysera Davida Freyne’a „Wyleczeni” (2017). Percepcja filmu wiele zyskuje w kontekście niedawnej pandemii covid-19.

David Freyne opowiada o swoim kraju, Irlandii, ogarniętym kryzysem z powodu tajemniczego wirusa zamieniającego ludzi w żywe trupy. Kraj jest w stanie oblężenia, na ulicach rządzi wojsko i siły ONZ, zdrowi ludzie panicznie boją się tzw. wyleczonych. Ozdrowieńcy po wyjściu z kwarantanny noszą piętno morderców i wrogów zdrowej części społeczeństwa.

Nie wszyscy wyleczeni radzą sobie z kainowym piętnem. Abbie zakłada organizację terrorystyczną i chce wciągnąć do niej swojego kumpla Senana. Ten ma wątpliwości, bo darzy uczuciem wdowę po swoim bracie i opiekuje się jej synkiem.

Film jest łakomym kąskiem dla tych, którzy oczekują od kina świeżego, niebanalnego spojrzenia na rzeczywistość. Reżyser w szorstkim i realistycznym stylu pokazuje narastającą spiralę strachu i wzajemnej wrogości, pokazuje, jak łatwo dzielić ludzi i jak szybko oni ulegają nienawiści. Pokazuje też, że wirus jest pretekstem dla władz do wprowadzenia reżimu sanitarnego. Jeśli ktoś pozwoli sobie na odczytanie Wyleczonych w kontekście niedawnej pandemii, będzie miał do tego zupełnie prawo.

Amatorzy horroru też nie odrzucą tej produkcji, gdyż reżyser uczłowiecza zombie, nie pokazuje ich jedynie jako bestie, ale jako myślące i czujące istoty. Finałowa scena ataku zombie na miasto robi wrażenie, mimo że powstała przy użyciu skromnych środków jak przystało na niezależną produkcję.

Jest jednak poważny mankament, który obniża artystyczną wartość Wyleczonych. Jest nim scenariuszowy bałagan. Reżyser nie panuje nad wątkami i dramaturgią, słabo dozuje napięcie, a za dużo wyjaśnia, wciąż uprawia didaskalia, dlatego jego film trudno nazwać thrillerem. Do końca nie wiadomo też, na czym bardziej zależało Davidowi Freyne’owi, czy na nakręceniu horroru, political fiction czy też melodramatu. Gatunkowy i fabularny mętlik nie pozwala w pełni zaangażować się w opowiedzianą historię.

Ocena: 3/6

Wyleczeni (The Cured) , Irlandia 2027, horror (95 min), scen. i reż. David Freyne, w rolach głównych: Elliot Page, Sam Keeley, Tom Vaughan-Lawlor, polska premiera kinowa: 26 października 2018, premiera VOD 26 kwietnia 2019.

Drogi Czytelnikujeśli smakują Ci moje teksty, możesz postawić mi symboliczną kawę i wspomóc moją pracę. Dziękuję.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.