Brytyjski Katyń i satyryczny Stalin

Do polskich kin wejdą wnet dwa intrygujące filmy historyczne: brytyjsko-polski thriller Katyń – Ostatni świadek (11 maja) oraz francusko-brytyjski komediodramat Śmierć Stalina (27 kwietnia). Ten drugi został w Rosji niedopuszczony do dystrybucji.

Katyń – Ostatni świadek (tytuł oryginału The Last Witness) w reżyserii Piotra Szkopiaka opowiada o dziennikarzu, który próbuje wyjaśnić przedwczesną śmierć żyjącego w Wlk. Brytanii naocznego świadka zbrodni katyńskiej, Rosjanina Iwana Kriwoziercowa noszącego polskie nazwisko Michał Łoboda. W rolę brytyjskiego dziennikarza, który w 1947 r. odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie, wcielił się mało znany angielski aktor Alex Pettyfer (Jestem numerem cztery). Michała Łobodę zagrał nasz gwiazdor Robert Więckiewicz, zaś jego przyjaciela Andrzeja Nowaka – Piotr Stramowski (Pitbull. Niebezpieczne kobiety). W filmie występują także: Henry Lloyd Hughes (Iluzja 2), nominowany do Złotego Globu – Michael Gambon (Harry Potter) oraz znana z telewizyjnego hitu Westworld Talulah Riley.

Robert Więckiewicz w Katyniu Piotra Szkopiaka.

Kim jest Piotr Szkopiak? Zaczął terminować w brytyjskiej branży telewizyjnej od końca lat 80. Od 1995 roku pracuje jako niezależny reżyser i montażysta, wyreżyserował seriale The Coroner, Heartbeat, Small Time Obsession. Krytyka angielska określa  jego filmy mianem „do obejrzenia”. Ostatni świadek jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym; jego pokazy w Polsce będą pierwszymi na świecie.

Piotr Szkopiak ma polskie korzenie. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski w 1939 roku ojciec Piotra wraz z rodziną trafił na roboty przymusowe do Niemiec. Natomiast matka Piotra Szkopiaka została zesłana przez Sowietów na Syberię. Wydostała się z niej z armią Andersa. W Katyniu zginął dziadek reżysera – płk Wojciech Stanisław Wójcik. Ojciec Piotra Zygmunt Szkopiak był ostatnim ministrem spraw zagranicznych polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie. Zmarł w 2002 roku.

Śmierć Stalina to komedia satyryczna angielskiego reżysera Armando Ianucci’ego, nakręcona na podstawie komiksu o tym samym tytule. Akcja rozpoczyna się po śmierci Stalina w 1953 roku i przedstawia chaos, jaki opanowuje komunistyczne elity. W obsadzie znaleźli się Steve Buscemi jako Nikita Chruszczow, Jason Isaacs jako Gieorgij Żukow oraz Simon Russell Beale jako Ławrientij Beria.

Film miał światową premierę 8 września zeszłego roku. Zdobył dwie nominacje do nagrody BAFTA. W Rosji  dzieło Armando Ianucciego zostało zakazane przez Ministerstwo Kultury. Minister kultury Władimir Mediński oświaczył, że w Śmierci Stalina została przekroczona „moralna granica między krytyczną analizą historii a czystą kpiną”.  O negatywnym stanowisku władz Rosji miało zdecydować i to, że film jest niewłaściwy w 75. rocznicę bitwy pod Stalingradem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.