Film o Stanisławie Vincenzie nabiera kształtów

Ukraińskie media (m.in. Espresso TV) podały, że polski reżyser Jan Kidawa-Błoński zakończył prace nad zwiastunem swojego nowego filmu fabularnego Vincenz. Zdjęcia powstawały w Wierchowinie w Karpatach Wschodnich oraz w skansenie w Pirogowie koło Kijowa. W górach ekipa pracowała nad jedną z głównych scen – ucieczką Stanisława Vincenza przez zaśnieżoną Czarnohorę na Węgry. Zdjęciami kierował Łukasz Gutt.

Film o pisarzu, eseiście, erudycie, znawcy kultury klasycznej i niemieckiej filozofii Stanisławie Vincenzie, autorze monumentalnej huculskiej epopei Na wysokiej połoninie, ma być wysokobudżetową produkcją polsko-ukraińską. W zwiastunie odtworzono wspomnienia pisarza z dzieciństwa, gdy opiekowała się nim huculska niania, trudne relacje z żonami Leną i Ireną, literacką pracę. Główną sceną jest ucieczka z rodziną na Węgry w obawie przed sowieckimi represjami.

Scenariusz napisali dramaturdzy Natalia Vorożbyt i Maks Kuroczkin. W rolę Stanisława Vincenza wcielił się ukraiński aktor Oleh Dracz (wystąpił w roli komisarza w Katyniu Wajdy). Zwiastun ma być gotowy pod koniec października, a prace nad samym filmem mają się rozpocząć w 2020 r. Za projekt w fazie przedprodukcyjnej odpowiada organizacja pozarządowa Ogólnoukraińskie Forum Demokratyczne, wspiera ją Ukraiński Fundusz Kultury.

Stanisław Vincenz w górach.

Szczegółowy biogram pisarza autorstwa Ewy Serafin można znaleźć na stronie vincenz.pl

Stanisław Vincenz urodził się 30 listopada 1888 w Słobodzie Rungurskiej (województwo stanisławowskie, obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie). Rodzina jego ojca, Feliksa, pioniera przemysłu naftowego, wywodziła się z Prowansji. Matka pisarza, Zofia, była córką Stanisława Przybyłowskiego, właściciela dóbr ziemskich w Krzyworówni, uczestnika powstania styczniowego, patrioty i krzewiciela oświaty wśród okolicznych mieszkańców. Dzieciństwo spędzone w karpackim i wielokulturowym otoczeniu pozostawiło w Stanisławie głęboki ślad.

Pisarz po zagranicznych studiach i pobycie w Warszawie powrócił w swoje rodzinne strony w 1930 roku, osiadł najpierw w Worochcie, a nieco później w Bystrzecu na Huculszczyźnie. Był członkiem kołomyjskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Huculszczyzny. Uczestniczył w pracach Koła Naukowego TPH, prowadzącego w regionie badania etnograficzne, muzykologiczne i archeologiczne. W Bystrzecu powstał pierwszy tom Na wysokiej połoninie, zatytułowany Prawda starowieku. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej.  

18 września 1939 Vincenz wyruszył ze starszym synem oraz z Jerzym Stempowskim i Adamem Miłobędzkim, kapitanem Wojska Polskiego, na Węgry. Po kilkutygodniowym pobycie w tym kraju pisarz wrócił do Bystrzeca, by sprowadzić całą rodzinę. 21 października Sowieci oskarżyli Vincenza i jego syna o nielegalne przekraczanie granicy. Aresztowano ich i osadzono w stanisławowskim więzieniu, a uwolniono 4 grudnia, po interwencji przedstawicieli m.in. środowisk ukraińskich i żydowskich, zmobilizowanych przez pierwszą żonę prozaika. W maju 1940 Vincenzowie wyruszyli z huculskimi przewodnikami na Węgry, gdzie osiedli w małej miejscowości Nógrádverőce nad Dunajem. Andrzej, syn Stanisława i Ireny, zaciągnął się do Wojska Polskiego na Zachodzie. Pisarz włączył się zaś w życie kulturalne emigracji, na emigracji powstawały kolejne tomy Na wysokiej połoninie. Nigdy już nie wrócił do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.