Mało muzyki, dużo słów. Dokument o Nicku Cave [VOD, DVD]

Podczas seansu 20 000 dni na Ziemi o mistrzu rockowej poetyckiej ballady Nicku Cave cały czas czekałem na koncertową odsłonę twórczości artysty. Gdy długo nie nadchodziła, domyśliłem się, że pojawi się dopiero na końcu. Tak też się stało. Dokument w reżyserii debiutantów Iaina Forsytha i Jane’a Pollarda kończy się mistrzowsko zmontowanym scenicznym występem Cave’a współcześnie i przed wielu laty. Dorosły Cave splata się z młodzieńczym. Szkoda, że na ten moment należało czekać aż 90 minut.

Film oddaje jeden dzień z życia dojrzałego artysty. Mówi on dużo o swoim dzieciństwie, o religijności, dryfie między złem a dobrem, o zmaganiach ze smokami podświadomości, o ojcu i o tym, jak druga żona, brytyjska modelka Susie Bick, wyciągnęła go z kokainowego uzależnienia.

Artysta mieszka w Brighton, do którego przeniósł się w 1980 roku z Australii. Widzimy go przy pracy nad kolejną balladą, jak w swojej XIX-wiecznej francuskiej rezydencji nagrywa nową płytę. W kierowanym przez siebie samochodzie rozmawia z Blixy Bargeldem z The Bad Seeds i gwiazdą pop Kylie Minogue, z którą wykonywał głośny przebój Where The Wild Roses Grow. Odwiedza innego kolegę, Warrena Ellise’a, w jego domu. Wspominają wspólny występ z Niną Simone, oddają jej hołd. Poznajemy synów bliźniaków z małżeństwa z Susie Bick, Arthura i Eara (rok po powstaniu filmu Arthur będąc pod wpływem marihuany spadł z klifu w Ovingdean i zginął). Brakuje natomiast żony Cave’a.

Artyście w jego domu towarzyszą książki. W pewnym momencie kamera pokazuje tomy wierszy nieżyjącego amerykańskiego poety Johna Berrymana, będącego guru rockmana (wielki wpływ wywarli na niego także inni poeci języka angielskiego, m.in.: Frederick Seidel, William Blake, W. B. Yeats, Sylvia Plath, Thomas Hardy, Philip Larkin).

Minusem tej produkcji jest zbyt dokładny scenariuszowy plan i zbyt staranna reżyseria. Uwaga brzmi zaskakująco, ale chodzi przecież o dokument. Przeszkadza brak spontaniczności i przypadkowości, sesja u psychoanalityka Dariana Leadera jest wyraźnie wyreżyserowana, sztuczna, bo wcześniej panowie nigdy nie spotkali się, podobnie jak wizyta artysty w jego zainscenizowanym w Brighton archiwum (prawdziwe znajduje się w Melbourne Arts Centre.) Rzuca się w oczy z pietyzmem prowadzona kamera, jakby pracowała na rzecz fabuły a nie dokumentu.   

Nick Cave często wraca do motywu zmagań wewnętrznych. Jest to najcenniejszy element 20 000 dni na Ziemi. Warto wsłuchać się w jego autentyczne słowa. Reszta jest w zasadzie pomyślana pod kątem wizerunkowym. Obyty z kamerą i mikrofonem Nick Cave gra doskonale artystę o nazwisku Nick Cave.

Ocena: 4/6

20 000 dni na Ziemi (20,000 Days on Earth),  Wielka Brytania 2014, dokument (97 min), reżyseria: Iain Forsyth, Jane Pollard, występują: Nick Cave, Warren Ellis, Kylie Minogue, Blixa Bargeld, dystr. Gutek Film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.